Kepçe Kulak Düzeltilmesi

Kulak estetiği, kepçe kulak olarak bilinen kulak şekline sahip olan kişilerin tercih ettiği bir operasyondur. İnsanlar kulaklarından rahatsız olduklarında söz konusu yöntemi deneyerek kulaklarının daha kusursuz bir forma sahip olmasını isterler. Kepçe kulak problemi bireylerin sık sık karşılaştığı problemler arasındadır. Kepçe kulak, kulaklarda bulunan kıkırdakların zayıf olması nedeni ile kulak kıvrımlarının yeterli olmaması sonucunda meydana gelmektedir. Kulaklarda oluşan şekil bozukluklarını giderebilmek için estetik operasyonlar tercih edilir.

Kulak Düzeltilmesi Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak düzeltilmesi öncesinde birey muayene edilerek hangi yöntem ile operasyon olacağına karar verilir. Daha sonra hasta sedyede yan yatırılır ve baş bölgesinde sadece ameliyatın yapılacağı kulak açıkta kalır. Bu bölgede çizimler yapılarak operasyon bölgesi belirlenir. Lokal anestezi uygulaması ile yapılan kulak estetiğinde bireyin bilinci açık olur. Bu aşamalar iki yöntemde de aynıdır. Bundan sonraki aşamalarda 2 temel yöntem dikkat çekmektedir.

İlk yöntem kesiler ile gerçekleştirilir. Kulağın arkasına ufak bir kesi yapılmaktadır. Söz konusu kesi ile kıkırdağa istenilen şekil verilebilmektedir. Bu şekil verme işleminden sonra dikiş uygulaması yapılır. Kulağın ön kısmında herhangi bir şekilde kesi izi bulunmaz.

İkinci yöntem ise daha basittir. Kulaklar herhangi bir şekilde kesilmez. İple kulak estetiği gerçekleştirilir. Hastanın kulakları askılama tekniği ile geriye doğru çekilir. Bu sayede gerekli tüm düzenlemeler yapılabilmektedir. Fakat bu yöntemde açılmalar ve tekrarlama olma ihtimali bulunmkatdır.

Kulak Estetiği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kulak estetiği sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar göz önünde bulundurularak operasyondan başarı elde edilebilir. Kulak estetiği sonrasında dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir.

  • Kepçe kulak estetiğinden sonra kulağın nemli tutulmaması ve ıslanmaması gerekmektedir.
  • Kepçe kulak operasyonunda 1 hafta boyunca kulağa sıcak su değmemelidir.
  • Kulakların ilk 4 hafta boyunca darbelere karşı korunması gerekmektedir.
  • İlk günlerde sigaradan ve alkolden uzak durulmalıdır.
  • Kepçe kulak için verilen bandajı anlatıldığı biçimde kullanması gerekir.
  • İyileşme süreci sırasında doktor tavsiyelerine çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

İyileşme Süreci

Operasyondan sonra hastanın klinikte kalmasına gerek yoktur. Aynı gün hastanın taburcu edilmesi mümkündür. Yurt dışından gelen hastalar ise 5 gün içerisinde ülkelerine dönebilirler. Operasyondan sonraki 2-3 gün içerisinde kulak çevresinde şişlikler meydana gelir. Şişlik ve morluklar kısa bir süre içerisinde geçecektir. 1 hafta içerisinde hastaların ortalama doğal görünümlerine kavuşmaları mümkündür. Genellikle 4 hafta içerisinde kulaklarda tamamen iyileşme görülür. Diğer işlemlerde olduğu gibi ameliyat öncesi size tüm detayların ve özellikli durumların anlatıldığı bir form verilecektir, yönergeleri doğru uyguladığınızda süreç çok daha rahat geçecektir.

 

HEMEN İLETİŞİME GEÇİN

Detaylı bilgi ve randevu almak için iletişime geçin.