Rinoplasti

Rinoplasti, burun yapısında doğuştan ya da sonradan meydana gelen problemleri gidermek amacıyla gerçekleştirilen operasyondur. Burun yapısını iyileştirmek amacıyla tercih edilen rinoplasti hem sağlıklı hem de estetik bir yapıya ulaşmak adına tercih edilmektedir. Türkiye’de ve dünyada en çok tercih edilen estetik operasyonlar arasında bulunan rinoplasti, burun estetiği olarak da isimlendirilmektedir.

Burun Estetiği Kimlere Yapılır?

Rinoplasti, burun yapısında meydana gelen şekil bozukluklarının neden olduğu görsel ve işlevsel sorunlara yöneliktir. Bu bağlamda hem görsel anlamda burnundan rahatsız olan hem de nefes alma fonksiyonunda problemlerle karşı karşıya kalanlar için burun estetiği tercih edilmektedir. Özellikle burnun kemerli olması, gereğinden uzun olması, burun ucu düşüklüğü, burun deliklerinin büyük olması ve asimetri gibi problemler burunla ilgili en ciddi sorunlardır.

Rinoplasti sayesinde burundaki fonksiyonel problemlerin giderilmesi sağlanırken şekil olarak da ideal bir yapıya ulaşılması söz konusudur. Kıkırdak ve kemik yapısındaki sorunların ortadan kaldırılmasının yanı sıra kaza sonrasındaki kırıklar ve travmatik problemler de rinoplasti uygulamaları çerçevesinde tedavi edilmektedir.

Burun Estetiğinde Kullanılan Yöntemler

Rinoplasti uygulaması genel olarak burun yapısındaki düzeltme olarak bilinse de hem hekim tercihi hem de bozukluğun türü nedeniyle sorunlara yönelik tekniklerde değişkenlik olabilmektedir. Bu çerçevede kullanılan yöntemler aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

  • Açık Rinoplasti
  • Kapalı Rinoplasti
  • Piezo Burun Estetiği
  • Tip Plasti
  • Skonder Burun Ameliyatı
  • Lazer Burun Estetiği
  • Profiloplasti

Burun Estetiğinde Yaş Sınırı Var mı?

Burun estetiği, kas iskelet yapısının yeterli miktarda gelişmesi neticesinde gerçekleştirilen operasyonlardan bir tanesidir. Bu çerçevede yaş sınırlamasından ziyade kemik yapısının yeterince gelişmesi ve kıkırdak yapısının oturması gerekmektedir. Teknik anlamda bir yaş sınırı bulunmasa da hastaların 18 yaşından önce tedavi edilmemesine dikkat edilmektedir. Özellikle anestezinin etkileri düşünülerek burun estetiği gerçekleştirilmektedir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Rinoplasti uygulamaları planlama dahilinde ve bir uzman hekim tarafından gerçekleştirilmektedir. Hekim tercihine bağlı olarak lokal ya da genel anestezi uygulamasıyla tamamlanan süreç sonunda her şey hastanın arzu ettiği şekilde gerçekleşir. Kullanılan teknik ve gerçekleşen uygulamaya bağlı olarak iyileşme süreci farklılık göstermektedir. İyileşme sürecinde görülen morluk ve şişlikler dışında hastanın karşı karşıya kaldığı olumsuz bir durum yoktur. Ancak şişlik ve morluklar doğal olduğundan kısa sürede bu etki de ortadan kalkar.

HEMEN İLETİŞİME GEÇİN

Detaylı bilgi ve randevu almak için iletişime geçin.