Horlama Tedavisi

Horlama tedavisi; uyku esnasında yutak, küçük dil ve bademciklerde kaynaklanan problemler nedeniyle gerçekleşen horlamaya yönelik bir operasyondur. Erkeklerde sıklıkla görülen horlamanın tedavi edilmesi konforlu bir yaşam için gerekliyken sağlıklı olmak adına da tercih edilmektedir.

Horlama Nedir? Neden Olur?

Yumuşak damak, küçük dil ile bademciklerde yaşanan gevşeklik yumuşak dokunun solunumla birlikte hareketlenmesini sağlar. Titreşimin de etkisi ile birlikte ortaya çıkan ses horlama olarak tanımlanmaktadır. Uyku esnasında çıkan garip sesler olarak da bilinen horlama erkeklerin fiziksel özelliklerinden kaynaklanarak erkeklerde daha sık görülmektedir. Kilolu bireylerde çok yaygın bir problem olan horlamanın kadınlarda menopoz döneminde artar. Fizyolojik değişimlerle birlikte yaşanan horlama problemi alkol ve ilaç kaynaklı da olabilmektedir.

Horlama Tedavisi Nasıldır?

Horlama, solunumun kesilmesine neden olacak bir problem değildir. Ancak sosyal anlamda bir sorun kabul edilen horlamanın uyku pozisyonuna ve yastık tercihine bağlı olarak değişkenlik göstereceği kabul edilmektedir. Burun bandı kullanımı ile de horlamanın ortadan kalkması mümkündür.

Horlamaya yönelik kalıcı bir çözüm tercih edilmek istendiğinde en ideal çözümlerden bir tanesi de cerrahi uygulamalardır. Cerrahi uygulama öncesinde teşhisin titiz bir şekilde değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Tıkayıcı uyku apnesinin belirtisi olarak da görülen horlamaya yönelik cerrahi yöntemlerden faydalanılmaktadır.

Tıkayıcı Uyku Apne Sendromu

Horlamanın mevcudiyeti ile saptanabilecek bir sorun olan uyku apnesi horlamadan farklı olarak solunumun durmasına neden olabilmektedir. Uyku apnesinin unutkanlık, sinirlilik ve depresif tavırlara yol açması söz konusu olurken tedavisinin yapılmadığı hallerde kalp rahatsızlıklarına yol açtığı da bilinmektedir. Horlama ile karıştırılmaması gereken uyku apnesinin en yaygın belirtileri şu şekildedir;

  • Sabahları ağızda meydana gelen kuruluk,
  • Sabah şiddetlenen baş ağrıları,
  • Uyanmakta güçlükler,
  • Geceleri ortaya çıkan nefes alamama hissi,
  • Şiddetli horlama,
  • Oturur pozisyondayken uyuklama,
  • Gün içerisinde dayanılmayacak uyuma arzusu.

Tüm bu faktörler değerlendirildiğinde uyku apnesi ile horlama birbirinden farklı sorunlardır. Uyku apnesine neden olan sorunlar horlama ile kıyaslandığında daha kalıcıdır. Bu nedenle de uyku apnesi teşhisinin konması ve tedavinin gerçekleştirilmesinde asla geç kalınmamalıdır. Zira uyku apnesi daha ciddi sorunlara yol açar.

HEMEN İLETİŞİME GEÇİN

Detaylı bilgi ve randevu almak için iletişime geçin.