Kulak Enfeksiyonları

Kulak enfeksiyonları, genellikle orta kulakta görülen enfeksiyonlar olarak tanımlanmaktadır. Kulağın iç, orta ve dış olmak üzere 3 bölgesi bulunduğu düşünüldüğünde orta kulak iltihaba en yatkın bölge olarak düşünülmektedir. Bir kanal olarak bilinen bu bölge geniz boşluğuna bağlanan ve kulak sistemini diğer organlarla bütünleştiren yerdir.

Orta kulak iltihaplanması kulakla alakalı en sık görülen sorunlardan biri olduğundan titizlikle ele alınması gereken bir rahatsızlıktır. Bu bölgede görülen iltihaplanmalar akut, seröz ve kronik olmak üzere farklı şekillerde gelişebilmektedir. Akut orta kulak iltihaplarında yeni gelişen bir enfeksiyondan söz edilirken uzun süredir mevcut iltihaplar kronik olarak isimlendirilir. Seröz orta kulak enfeksiyonları ise östaki borusunun tıkanmasına yol açmaktadır.

Kulak Enfeksiyonları Nasıl Oluşmaktadır?

Orta kulakta görülen enfeksiyonların yaşanmasında bakterilerin bu bölgeye yerleşmesinin çok büyük bir rolü vardır. Östaki borusu aracılığıyla genellikle geniz ve boğazdan gelen mikroplar burada yerleşmektedir. Östaki borusunun çocuklarda daha kısa olması nedeniyle orta kulak iltihabı çocuklarda daha yaygın bir şekilde görülmektedir.

Orta kulakta görülen enfeksiyonların bazen bakterilere bağlı olmadan gelişmesi de mümkündür. Bu durumda alerji ve geniz eti problemleri çok yaygındır. Özellikle orta kulakta görülen basınç ve tıkanıklıklar bu tür bir enfeksiyonun mevcudiyetine işaret etmektedir. Enfeksiyonun türüne bağlı olarak uygulanacak olan tedavi yöntemlerinde de çeşitlilik görülmektedir. Bu noktada KBB uzmanlarının nihai kararı büyük önem taşımaktadır.

Kulak İltihabı Tedavisi

Kulaklarda görülen iltihaplanmalara yönelik tedavide antibiyotik ve ağrı kesici uygulamaları dikkat çekmektedir. Antibiyotik tedavisinin başarılı olmadığı durumlarda ise kulak zarına uygulama yapmak gerekebilir. Alerjik iltihaplanmalarda ilaç tedavisi iyi sonuç verse de kulak zarı parasentez ya da tüp takılması da birer alternatiftir. Diğer işlemlerde olduğu gibi ameliyat öncesi size tüm detayların ve özellikli durumların anlatıldığı bir form verilecektir, yönergeleri doğru uyguladığınızda süreç çok daha rahat geçecektir.

HEMEN İLETİŞİME GEÇİN

Detaylı bilgi ve randevu almak için iletişime geçin.