Parotidektomi

Kulak altı Tükürük Bezi olarak bilinen Parotiste görülen tümörlerin Parotidektomi operasyonu kapsamında alınması amaçlanmaktadır. Yüz bölgesindeki bu bezlerin normal şartlarda tükürük bezi salgılaması söz konusu olurken bezlerde görülen şişlik ve anormallikler cerrahi uygulamaları gerektirebilmektedir. Parotis adlı tükürük bezinde görülen tümörler genel olarak iyi huylu olsa da tümörün yayılması halinde cerrahi operasyonlara gerek duyulmaktadır.

Parotidektomi uygulaması bölgede bulunan tümörlere bağlı olarak tükürük bezlerinin bir kısmının ya da tamamının alınmasını kapsar. Hekim kontrolleri çerçevesinde verilen operasyon kararı her hasta için benzer bir sürece işaret etmez. Bu nedenle de parotidektomi için titiz bir muayene ve planlama süreci gerekmektedir.

Parotidektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Parotiste görülen tümörlerin türüne bağlı olarak cerrahi planlanır. Anestezi sonrasında kulak önünden boyun bölgesine doğru bir kesi yapılarak bez ve tümörün alınması sağlanır. Bu kesi nedeniyle bir iz kalması söz konusu olsa da iz zamanla daha silik hale gelir.

Operasyon sonrasında bölgede kan pıhtılaşmasına neden olacak herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması adına dren uygulamasına başvurulabilir.Drenler eğer konursa birkaç gün takılı kaldıktan sonra alınır ve hasta taburcu edilir. Ameliyat esnasında tümörün tamamen ya da kısmen alınması konusunda yapılan tetkikler önemlidir. Hekim kontrolleri doğrultusunda ameliyatta kullanılacak teknikler belirlenmektedir.

Kulakaltı Tükürük Bezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Hastalarda görülen kulakaltı tükürük bezi problemlerine yönelik ameliyat çerçevesinde iyileşme süreci ortalama 1 hafta devam etmektedir. Bu süreçte amaç hastanın daha sağlıklı bir yaşama kapı aralaması olurken günlük yaşamda karşılaştığı problemleri ortadan kaldırmaktır. İyileşme sürecinde yemek yeme ve içme süreci anestezinin etkisinin geçmesiyle birlikte başlayacaktır. Ancak limon ve diğer ekşi lezzetleri tercih etmek adına ortalama 2 hafta beklemek gerekmektedir.

Ameliyatın gerçekleştirilmesi sonrasında hafif ve orta derecede ağrıların görülmesi mümkündür. Bu çerçevede hekim tarafından önerilen ağrı kesici ve ilaçlar kullanılmalıdır. Parotidektomi uygulaması sonrasında yüz zayıflığı ve felci, yüz ve kulak uyuşması, hematom, seroma, frey sendromu gibi pek çok problem görülebilmektedir. Ancak bu problemlere yönelik tedavi ve önlemler hekim kontrolünde alınır. Diğer ameliyatlarda olduğu gibi ameliyat öncesi size tüm detayların ve özellikli durumların anlatıldığı bir form verilecektir, yönergeleri doğru uyguladığınızda süreç çok daha rahat geçecektir.

HEMEN İLETİŞİME GEÇİN

Detaylı bilgi ve randevu almak için iletişime geçin.