Septoplasti

Septoplasti, nazal septumun konumundan kaynaklanan problemleri gidermeye yönelik bir ameliyat olarak değerlendirilmektedir. Septum Deviasyonu nedeniyle yaşanan problemleri ortadan kaldırmak adına tercih edilen septoplasti cerrahi bir uygulama olarak bilinmektedir. Nefes alıp vermeyi derinden etkileyen nazal septum bozuklukları nedeniyle hasta günlük yaşamını sürdürmekte zorlanırken spor aktivitelerini yapamayabilir. Bu durum da ameliyatı zorunlu bir seçenek yapar.

Septum Deviasyonu Ameliyatı Nedir?

Burun orta hattının doğuştan ya da çevresel faktörlerden kaynaklanan durumlar sonrasında olması gerekenden farklı yapıda bulunması halinde septum deviasyonu ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Septoplasti, burun içerisinde nefes alıp vermeyi zorlaştıran etkenlerin çıkarılmasını sağlar. Kemik ve kıkırdak dokusunun temizlenmesini sağlayan bu operasyonda daha sağlıklı bir yaşama kapı aralar.

Septoplasti Nasıl Yapılmaktadır?

Septum Deviasyonu sorununu ortadan kaldırmaya yönelik ameliyatta öncelikle hastanın sağlığını etkileyen rahatsızlıklar belirlenmektedir. Radyografik görüntülemenin yanı sıra burun içi kamera kullanımıyla da gerçekleşen teşhisten sonra ameliyat kararı alınmaktadır. Septum Deviasyonu ameliyatı titiz ve hijyenik bir süreç çerçevesinde hastanın konforunu arttıracak bir çözüm olarak tercih edilmektedir.

Genel anestezi ya da lokal anestezi uygulaması ile gerçekleşen operasyonda hasta konforuna uygun bir şekilde hareket edilmektedir. Burun içinde yapılan bir kesi ile iç dokulara ulaşılır ve fazla kemik dokusunun alınması sağlanır. Kıkırdak dokuda bir fazlalık olması halinde bu kısım da düzenlenmektedir. Kıkırdak dokudaki sorunlar çok büyükse bu durumda kıkırdak doku burun dışında düzenlenerek yerleştirilmektedir.

Burunda iç kısımda eğriliğin yanı sıra dış kısımda da eğrilik varsa açık teknik uygulanmaktadır. Burundaki sorunların çok büyük olması halinde septoplasti ile rinoplasti uygulamaları kombine halde gerçekleştirilmektedir. Operasyon tamamlandıktan sonra kesilerin kapatılması ile ameliyat son bulur.

Septum Deviasyonu Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Septoplasti uygulamasının gerçekleştirileceği hastalarda septum deviasyonu sorununun görülmesi şarttır. Bu nedenle nefes alıp vermede zorluklar yaşayan hastaların kemik gelişimlerini tamamlayıp tamamlamadıkları kontrol edilmektedir. Tedavi içi genellikle 18 – 20 yaş aralığı beklenmektedir. Akut travma nedeniyle yaşanan bir problem söz konusuysa müdahalenin daha erken dönemlerde gerçekleştirilmesi de mümkündür. Uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen septoplasti sonucunda nefes alıp verme daha kolay olur.

HEMEN İLETİŞİME GEÇİN

Detaylı bilgi ve randevu almak için iletişime geçin.