window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1BEJ5G7ZYT'); G-1BEJ5G7ZYT

Septum Deviasyonu

Septum deviasyonu, burnun yapısal anlamda sahip olması gerekenden farklı olması durumunda ortaya çıkan bir sorundur. Burun orta hattı olarak adlandırılan kıkırdak ve kemik yapısının normal koşullarda tam ortada konumlanması gerekir. Ancak Septum Deviasyonu görülen hastalarda burun orta hattının olması gereken konumdan uzak olduğu saptanmaktadır.

Burun eğriliği ya da konum sorunları nedeniyle görülen rahatsızlık nefes alıp verme sürecini olumsuz manada etkiler. Bazı hallerde burun deliklerinin tamamen kapanmasına da neden olan bu problem fiziksel travmalar başta olmak üzere genetik faktörler ve bazı çevresel nedenlerden de kaynaklanabilmektedir. Septum Deviasyonu görülen hastalarda müdahalenin gecikmesi hasta konforunu etkileyeceğinden hekim kontrolünde tedavi şarttır.

Septum Deviasyonu Ne Tür Sorunlara Yol Açar?

Hasta sağlığını olumsuz anlamda etkileyen en ciddi problemlerden bir tanesi olan burundaki konum hataları sadece nefes alıp verme zorluklarına yol açmaz. Bu nedenle de belirtileri iyi bilerek hastalığa erken müdahale etmek şarttır. Septum Deviasyonunun görülmesi halinde aşağıdaki durumlarla karşı karşıya kalınmaktadır.

  • Tek taraflı ya da çift taraflı burun tıkanıklığı,
  • Uyku esnasında horlama,
  • Östaki borusunda görülen tıkanma,
  • Geniz akıntıları,
  • Kulakta sıvı birikmesi,
  • Baş ağrıları,
  • Tekrar eden burun kanaması,
  • Faranjit ve sinüzit gibi solunum yolu hastalıkları.

Septum Deviasyonu Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Nazal septum adı verilen bölgenin ince ve düz olması gerekirken eğri olması halinde solunum zorlaşacaktır. Bazı durumlarda solunum imkânsız bir hal alır. Burundaki geniz eti nedeniyle yaşanan tıkanıklık ve nefes alma zorluklarına karşı Konka Radyofrekans(Lazer) ile küçültme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu sayede burunda görülen tıkanma açılırken nefes alma daha rahat olur.

Septum Deviasyonu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Hasta konforunu derinden etkileyen bir durum olarak değerlendirilen nazal septum sorunlarının mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Nefes alıp verme sürecini olumsuz etkilerken diğer pek çok hastalığı da tetikleyen bu durumu gidermek konforu arttırmaktadır. Ancak müdahalenin gecikmesi hastanın normal yaşamında bazı sorunlarla karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Sağlıklı nefes alıp vermenin mümkün olmaması yürüyüş yaparken dahi nefes nefese kalmaya yol açabilmektedir.

HEMEN İLETİŞİME GEÇİN

Detaylı bilgi ve randevu almak için iletişime geçin.