window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1BEJ5G7ZYT'); G-1BEJ5G7ZYT

Sinüzit Ameliyatı (Endoskopik Sinüs Cerrahisi)

Sinüzit Ameliyatı tıp literatüründe Endoskopik Sinüs Cerrahisi olarak da bilinen bir uygulamadır. Hastaların dış kısımdan herhangi bir kesiye maruz kalmadan endoskoplar yardımıyla gerçekleşen operasyonda sinüslerde bulunan patolojilere müdahale edilmektedir.

Kronik sinüs iltihapları, sinüste görülen tümör, ön kafa kaidesi yaralanması, travmatik göz çukuru hasarı, beyin omurilik sıvısı kaçağı ile görme siniri basısı gibi farklı hastalıkların görülmesi durumunda Sinüzit Ameliyatı tercih edilmektedir. Burun bölgesinin yapısal anlamda çok zor bir bölge olması ve hassas sinirlere yakın olması nedeniyle sinüzit ameliyatının profesyonel hekimlerce gerçekleştirilmesi şarttır. Hata payının çok düşük ve teknik beceri gerekliliğinin de fazla olduğu bu operasyon için hastaların tecrübeli hekimlere başvurmaları önerilmektedir.

Endoskopik Sinüs Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Sinüzit Ameliyatı, genel anestezi uygulaması kapsamında herhangi bir kesi uygulamasına başvurulmadan gerçekleştirilmektedir. Dikişin olmaması operasyon sürecini kolaylaştırsa da kullanılan alet ve teknikler profesyonellik gerektirmektedir. Ameliyat esnasında mikroshaver adı verilen ekipmanla hastanın burun içerisinden müdahale edilmesi sağlanır. Ameliyat, hastanın sinüzit yaygınlığına bağlı olarak 1 veya 2 saat sürebilmektedir.

Operasyon tamamlandıktan sonra burun içerisinde bir tampon uygulaması olmasa da bu bölgenin korunması amaçlanmaktadır. Hassasiyetin bir süre devam etmesi nedeniyle hastanın iyileşme sürecini dikkatli bir şekilde tamamlaması önerilmektedir.

Sinüzit Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sinüzit ameliyatı sonrasında hastanın hem iyileşme hem de normal yaşama dönmek adına dikkat etmesi gereken pek çok detay vardır. Aşağıda sıralanan durumları dikkate alarak iyileşme sürecini kolaylaştırmak mümkündür.

  • Operasyonu takiben 24 – 48 saat aralığında burun tıkanıklığının yaşanması doğal karşılanmalıdır,
  • Doktor tavsiyesi üzerine burun içi temizliğini sağlayacak spreyler kullanılabilir,
  • Operasyonu takip eden 4 – 6 hafta boyunca sümkürmek gibi uygulamalardan uzak durulmalıdır,
  • Burna musluk suyu çekmemeye özen gösterilmelidir,
  • Ameliyatı takip eden süreçte kabuklanma ve kuruluk hissi oluşması normaldir,
  • Pansuman ve kontroller konusunda dikkatli olmak gerekir,
  • Ameliyat sonrası iyileşme genel olarak 2 – 6 hafta arasında devam eder.

Sinüzit ameliyatı konusunda süreci titizlikle devam ettirmeniz halinde kaliteli bir sonuç ortaya çıkacaktır. Sağlığınıza kavuşmanızı sağlayacak olan endoskopik sinüs cerrahisi konusunda süreci titiz bir şekilde yürütmeye odaklanmanız önerilmektedir.

HEMEN İLETİŞİME GEÇİN

Detaylı bilgi ve randevu almak için iletişime geçin.