window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1BEJ5G7ZYT'); G-1BEJ5G7ZYT

Timpanoplasti

Timpanoplasti; kulak zarı delinmesi ve kronik orta kulak hastalıklarının görülmesi halinde başvurulan ameliyattır. Kulak zarındaki problemlerin ortadan kaldırılması ve orta kulakta görülen işitme problemlerinin giderilmesi açısından önemlidir. Hastanın sağlıklı ve konforlu bir yaşama adım atması adına gerçekleştirilen uygulamada titizlik operasyon başarısını gerçek anlamda etkiler.

Kulak ameliyatı olarak da bilinen timpanoplasti, kulak zarı delinmesi, kemikçik onarımı, iltihap temizlenmesi ve bütün bu uygulamaların kombinasyonu şeklinde gerçekleştirilebilmektedir. Hastanın kulak bölgesinde yaşadığı rahatsızlıklar üzerine gerçekleştirilen timpanoplastide başarılı sonuçlar hekimin uzmanlığına bağlıdır.

Timpanoplasti Ne Zaman Yapılır?

Kulak ameliyatı, hasta sağlığının olumsuz etkilenmesine neden olacak durumların gerçekleşmesi ile birlikte tercih edilmektedir. Genellikle işitme kaybı, kulağa su kaçması ve iltihaplanma gibi problemlerin meydana gelmesi halinde hasta KBB uzmanına başvurmaktadır. Timpanoplasti uygulamasında tek bir soruna yönelik müdahale gerçekleştirilmediğinden öncelikle sorunu net bir şekilde saptamak gerekir.

Timpanoplasti çerçevesinde gerçekleştirilecek operasyonda öncelikle teşhis konarak uygulamaya başlanır. Kulakta görülen rahatsızlıkların neden olacağı problemlerin giderilmesinde kullanılacak ameliyat tekniği de farklılaşabilmektedir. Bu noktada en önemli faktör hekimin tercih edeceği uygulamadır.

Ameliyat Tekniği Nasıl Belirlenir?

Kulak ameliyatı gerçekleştirilmeden önce hastanın durumu değerlendirilerek sorunun tespiti sağlanır. Soruna bağlı olarak değerlendirmeler yapıldıktan sonra kullanılacak tekniğe karar verilmektedir. Timpanoplastide kulak içi, kulak arkası ve kulak kanalı içinden kesi yapılarak tedaviye başlanması mümkündür. Tekniğin belirlenmesinde kulağın hangi bölgesinde sorun yaşandığı çok büyük bir rol oynar.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Operasyon sonrasında iyileşme süreci hastanın ilk günde taburcu edilmesiyle başlar. Mastoid kemikte herhangi bir müdahale olmaması durumunda iyileşme süreci 10 ile 14 gün arasında devam eder. Mastoid kemiğe müdahalenin gerçekleşmesi halinde ise cerrahiye bağlı olarak daha uzun süreli bir iyileşme sürecinden söz edilebilmektedir. İyileşme süresince hastanın KBB uzmanları tarafından önerilen ilaç ve yöntemleri tercih etmeleri gerekir. Aksi takdirde iyileşme pek mümkün olmayacaktır.

Timpanoplasti uygulamalarında hastalara yönelik standart uygulamalardan söz etmek mümkün değildir. Bu nedenle de cerrahi teknikleri ve tedavi yöntemini doğru bir şekilde belirlemek sadece hekim için değil hasta için de avantajlı olacaktır.

HEMEN İLETİŞİME GEÇİN

Detaylı bilgi ve randevu almak için iletişime geçin.