Tonsillektomi (Bademcik Ameliyatı)

Tonsillektomi; bademcik olarak bilinen yapılarda görülen rahatsızlıkları gidermek amacıyla tercih edilen cerrahi operasyondur. 0 – 3 yaş arası çocuklarda solunum yoluna giren virüs ve bakterilerin bağışıklığı zayıflatmasıyla birlikte bademcikler hasar görmektedir. Bademciklerin işlevselliklerini kaybetmesi sonrasında çeşitli tedavi uygulamaları ve bademcik ameliyatı tercih edilmektedir.

Tonsillektomi (Bademcik Ameliyatı) Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Bademcik Ameliyatı için belli başlı belirtilerin mevcudiyeti tercih edilmektedir. Zira bademciklerde her görülen sorunla birlikte ameliyata başvurulması hasta açısından sağlıklı bir yöntem olmayacaktır. Tonsillektomi için tercih edilen ilk ve en önemli belirti sık geçirilen bademcik iltihaplanması ile yüksek ateştir. Bu belirtilere ek olarak çocuklarda görülen gelişim geriliği, kilo alamama ve boğaz kültürlerinin devamlı olarak pozitif çıkması gösterilebilmektedir.

Tonsillektomi için kulakta sıvı birikmesi ve bademciklerde kist oluşumu gibi belirtiler de dikkate alınmalıdır. Tüm bu faktörlerin yanı sıra antibiyotik kullanımının çok yoğun olması da bademciklerde sorunlara neden olmaktadır. Bademcik ameliyatı ile vücudun olumsuz anlamda etkilenmesi söz konusu olmazken bademcik kaynaklı problemler de ortadan kalkar. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açtığına yönelik yanlış bilgileri de bir kenara bırakmak gerekir.

Bademcik Ameliyatı Uygulaması Nasıldır?

Tonsillektomi uygulaması genel anestezi uygulamasıyla gerçekleştirilmektedir. Bademcik ameliyatı yaklaşık bir buçuk saatlik bir operasyon olarak kabul edilmektedir. Kesi ve dikiş izinin olmadığı bu uygulama ameliyat esnasında pek çok farklı yöntemin kullanılmasıyla birlikte tamamlanmaktadır. Bademcik ameliyatı konusunda tercih edilen yöntemler genel manada klasik disekyon yöntemi, elektrokoter, radyofrekans, harmonic scalpel, mikrodebrider ve lazer olarak bilinmektedir.

Tonsillektomi uygulaması sonrasında hastanın ortalama 1 gün hastanede yatması gerekir. Operasyon sonrasında hafif boğaz ağrısı ve ateş görülmesi mümkündür. Çene ve kulak bölgesinde ağrı görülmesi de doğal karşılanmaktadır. Belli bir beslenme planına uygun şekilde hareket edildiğinde bademcik operasyonundan sonra iyileşme kolaydır.

Ameliyat sonrasında bol miktarda sıvı tüketmek gerekir. Operasyon tamamlandıktan sonra bademciklerin yerinde beyaz bir doku oluşurken bu doku yaklaşık 20 gün sonra ortadan kalkar. Bademcik ameliyatı sonrasında hastanın normal yaşama dönüşü ortalama 10 gün sürmektedir. Bu süreçte ağrılara karşı hekiminizin önereceği ilaçları kullanmalısınız.

 

HEMEN İLETİŞİME GEÇİN

Detaylı bilgi ve randevu almak için iletişime geçin.