Botoks

Botoks, Botulinum toksin A dır. Laboratuar ortamında üretilen bir bakteri toksinidir. Yüksek miktarlarda kullanımı durumunda zehirli bir yapıda olabilen botoksun çeşitli kullanım alanları ve avantajları bulunmaktadır. Botox birçok medikal hastalıkta kullanılmakta iken son zamanlarda kozmetik alandaki etkileri ön plana çıkmıştır. Düşük dozda uygulanarak cilt kırışıklıklarında azalma etkisi kullanım alanını oldukça yaygın bir hale getirmiştir.

Botoks Nasıl Yapılır?

Botulinum toksini vücuda enjekte edildiğinde kasların kasılmasını azaltır. Bu da bazı sinir sinyallerini bloke etmektedir. Kaslar gevşer ve bu gevşeme ile birlikte istenmeyen kırışıklıkları azaltır. Botoksun etkisi 3 ile 6 ay arasında sürer. Belirli bir süreden sonra gevşeyen kaslar tekrar hareket eder ve kırışıklıklar geri kazanılır. Botox un etkisi geçicidir.

Botulinum toksini enjekte edileceği zaman doktor önce bölgeyi uyuşturmak için bir anestezik krem sürmektedir. Anestezik kremden hemen sonra botoksu belirli yüz kaslarına enjekte eder. Bu işlem yalnızca birkaç dakika sürer. Doktorunuza tedavinizden hemen sonra hangi aktivitelerden kaçınılması gerektiğini sormayı unutmamalısınız. Aksi takdirde çeşitli problemler ile karşılaşabilirsiniz. Botox bir medikal işlemdir ve bir hekim tarafından uygulanmalıdır. Genellikle sonuçlar çok yüzgüldürücü olsa da yanlış kaslara ya da yanlış dozlarda işlem yapılması mutsuzluk yaratabilir.

Tedavinizin ilk haftasından sonra kaslarda gevşeme meydana gelecektir.  Bu doğrultuda çizgilerinin ve kırışıklıklarının azaldığını fark edeceğinizi ifade edebiliriz. Meydana gelen söz konusu etki yaklaşık 3–6 ayda ortadan kalkar.

Botoks Kimlere Uygulanır?

Botulinum toksini enjeksiyonu yüzünüze yaptırmadan önce sağlıklı ve en az 18 yaşında olmanız gerekmektedir.

Bazı insanlar botulinum toksini almamalıdır. Bu kişiler aşağıdaki gibidir.

  • Nöromüsküler bir hastalığınız varsa
  • Hamile iseniz
  • Pitozisi varsa
  • Enjeksiyon bölgesine yakın cilt problemleri varsa

Botulinum toksin enjeksiyonu yaptırmak istiyorsanız doktorunuza tıbbi geçmişinizi ve aldığınız tüm reçeteleri anlatmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda kullandığınız ilaçlar nedeni ile botoks uygulaması yapılamayabilir.

Botoksun Yan Etkileri

Botulinum toksin enjeksiyonları yardımcı olabilirken, bazen yan etkilere veya başka sağlık sorunlarına neden olurlar. Yaygın yan etkiler şunları içerir:

  • Baş ağrısı
  • Göz kızarıklığı, yırtılma veya tahriş
  • Aspirin veya kan inceltici ilaç alırsanız enjeksiyon bölgesinde kızarıklık veya morarma ihtimali çok daha fazladır. Bunun yanı sıra tedaviden 24 saat önce de alkol almamalısınız. Bu da kızarıklık ve morarma riskini artıracaktır.

Enjeksiyondan yaklaşık 4 saat sonra dik oturmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra tedavi edilen bölgeye basmaktan kaçınmanız da istenebilmektedir. Bunların dışında botoks uygulamasından 24 saat sonraya kadar ağır spor yapmamanız gerekmektedir. Bu işlem sonrasında da size iletilecek bilgileri uygularsanız işleminiz profesyonel ellerde sorunsuz bir şekilde tamamlanmış olacaktır.

 

HEMEN İLETİŞİME GEÇİN

Detaylı bilgi ve randevu almak için iletişime geçin.