window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-1BEJ5G7ZYT'); G-1BEJ5G7ZYT

Bişektomi

Bişektomi, yüzün orta kısmını daraltmak için tasarlanmış cerrahidir. Aynı zamanda Hollywood yanağı olarak da anılan bişektomi, yanaklardaki bichat denilen bukkal yağ yastıkçıklarını alarak belirgin elmacık kemikleri, daha iyi tanımlanmış bir çene ve genel olarak daha ince, daha şekilli bir görünüm sağlamayı amaçlar.

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi, hastaya bişektominin yüz yapısına uygun olup olmadığı konusunda tavsiyede bulunabilecekleri için uzman bir cerrahla konsültasyon şarttır. Bişektomi genel olarak 20’li yaşlardan sonra bireylere uygulanır. Ergenlik çağındaki bireyler üzerinde asla bir bişektomi yapılmamalıdır.

Bişektomi Neden Yapılır?

Yaşlandıkça yüzdeki yağlar doğal olarak kaybolduğundan ve bişektomi yaşlanma sürecini vurgulayabileceğinden, ameliyat daha yaşlı hastalara da uygun olmayabilir. Kilo alımı ve kaybı yüz şeklini önemli ölçüde değiştirebileceğinden, sağlıklı bir kilo aralığının dışında olanlar da prosedür için uygun değildir.

Bişektomi Nasıl Yapılır?

Deneyimli bir doktor lokal anestezi altında yaklaşık 30 dakikada bişektomi işlemini tamamlayabilir. Yanağın iç kısmında küçük bir kesi gerçekleştirilir Cerrah yanağın dışına baskı uygulayarak bukkal yağ yastığını açığa çıkarır. Yağ dikkatlice çıkarılır ve daha sonra yara kendiliğinden eriyen dikişlerle kapatılır. Bu ameliyatı rinoplasti, dudak büyütme ve botox enjeksiyonları dahil olmak üzere diğer yüz prosedürleriyle birleştirmek mümkündür.

Bişektomi Sonrası

Ameliyattan sonra, hastalara enfeksiyonu önlemek için özel bir ağız gargarasının yanı sıra kesilerin nasıl bakım yapılacağına dair talimatlar verilecektir. İnsizyonların yerleri göz önüne alındığında, hastalar bişektomiden sonraki ilk birkaç gün sıvı bir diyete bağlı kalmalıdır. Daha sonra yumuşak gıdalardan normal diyete geçiş yapılır. Yaralar iki hafta içinde iyileşmelidir.

Yüzün morarması ve şişmesi beklenir. Şişlik ve ağrıyı azaltmak için buz paketleri kullanılabilir Nihai sonuçların ameliyattan sonraki birkaç hafta içinde alınması beklenir, ancak yüz yeni şekline alıştıkça daha uzun sürebilir.

Bişektominin Potansiyel Yan Etkileri

Yan etkiler nadirdir. Ancak şunları içerebilir:

  • Enfeksiyon veya zayıf yara iyileşmesi
  • Aşırı kanama
  • Anesteziye olumsuz tepki
  • Ağız kaslarının yağlanmasında yanak yağının rolü nedeniyle konuşma veya çiğneme ile ilgili sorunlar
  • Sıvı birikimi veya seroma
  • Tükürük bezi kanalına zarar gelmesi
  • Yüz sinirlerinde duyu kaybı veya hasar

İşlem öncesi ve sonrası gerekli bilgilendirmeler yapılıp size bir form iletilecektir. Formda yazanlar düzenli uygulandığı müddetçe süreç çok rahat ilerler.

HEMEN İLETİŞİME GEÇİN

Detaylı bilgi ve randevu almak için iletişime geçin.